Yritysprofiili

Mäki Ravintolat Oy

Mäki Ravintolat Oy:n kotipaikka on Rusko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €498,596 ja liikevoitto €137,881.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3245430-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3245430-6
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Rusko
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-01-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-10-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vahdontie 901, 21290, Rusko

Tietoa yrityksestä Mäki Ravintolat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mäki Ravintolat Oy:n sijaintipaikkakunta on Rusko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-01-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €498,596 ja liikevoitto €137,881. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €498,596 sekä tilikauden tulokseksi €112,382. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.3%, liikevoittoprosentti +27.7% ja omavaraisuusaste +94.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.3%
Liikevoittoprosentti27.7%
Omavaraisuusaste94.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,505
Inventory€1,448Edellinen: €1,598
Rahat ja pankkisaamiset€99,378Edellinen: €124,383
Advances received€702Edellinen: €644
Edellisten tilikausien voitto/tappio€254,272Edellinen: €158,329
Oma pääoma€366,654Edellinen: €267,552
Velat€19,939Edellinen: €18,780
Vaihtuvat vastaavat€130,339Edellinen: €160,260
Current liabilities€19,939Edellinen: €18,780
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€460,334
2024-06-30
€498,596
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€136,633
2024-06-30
€137,881
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€109,222
2024-06-30
€112,382
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€286,332
2024-06-30
€386,593
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.0 %2024-06-30: 93.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.06x2024-06-30: 6.71x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
27.6 %2024-06-30: 29.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste93.7 %95.0 %
Maksuvalmius6.71x5.06x
Liikevoitto-%29.6 %27.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3245430-6
ALV-tunnusFI32454306
EU-tunnusFIFPRO.3245430-6
KuntaRusko
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMäki Ravintolat Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
48 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika76 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1774/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-21 04.3574/100 · v0.14
C → A3 · +37 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1437/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1437/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mäki Ravintolat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.