Yritysprofiili

Mannerkiven Liikenne Oy

Mannerkiven Liikenne Oy:n kotipaikka on Saarentaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1981-11-05. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €252,066 ja liikevoitto -€13,937.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1560974-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1560974-0
Toimiala
Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Saarentaus
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1981-11-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-10-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: VILJAMAANTIE 10, 04920, Saarentaus

Puhelin: +358208494335Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mannerkivenliikenne.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003715609740 · Välittäjä: Open Text · OperaattorinLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mannerkivi Jarmo JuhaniToimitusjohtaja
Mannerkivi Marko AnteroToimitusjohtajan sijainen

Tietoa yrityksestä Mannerkiven Liikenne Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mannerkiven Liikenne Oy:n sijaintipaikkakunta on Saarentaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1981-11-05. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €252,066 ja liikevoitto -€13,937. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €252,066 sekä tilikauden tulokseksi -€18,579. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +54.9%, liikevoittoprosentti -5.5% ja omavaraisuusaste +17.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys54.9%
Liikevoittoprosentti-5.5%
Omavaraisuusaste17.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€90,493Edellinen: €32,796
Edellisten tilikausien voitto/tappio€59,691Edellinen: €52,946
Tulos ennen veroja-€18,578Edellinen: €6,745
Oma pääoma€49,112Edellinen: €67,691
Velat€236,910Edellinen: €22,568
Vaihtuvat vastaavat€121,082Edellinen: €43,207
Current liabilities€117,694Edellinen: €22,568
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€234,354
2022-12-31
€176,501
2023-12-31
€162,710
2024-12-31
€252,066
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€22,650
2022-12-31
-€15,061
2023-12-31
€6,983
2024-12-31
-€13,937
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€23,579
2022-12-31
-€16,049
2023-12-31
€6,745
2024-12-31
-€18,579
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€128,801
2022-12-31
€96,906
2023-12-31
€90,260
2024-12-31
€286,022
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Laskussa
17.2 %2024-12-31: 75.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Laskussa
0.77x2024-12-31: 1.45x
Liikevoitto-%Heikko
36/100 · Laskussa
-5.5 %2024-12-31: 4.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste59.8 %62.9 %75.0 %17.2 %
Maksuvalmius--1.45x0.77x
Liikevoitto-%-9.6 %-8.5 %4.3 %-5.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1560974-0
ALV-tunnusFI15609740
EU-tunnusFIFPRO.1560974-0
KuntaSaarentaus
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1981-11-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-10-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-10-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Mannerkivi Jarmo JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Mannerkivi Marko AnteroToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Mannerkivi Jarmo JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Esa KiuruPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMannerkiven Liikenne Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika196 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika241 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-16 10.1953/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vaihteleva
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 44 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
92/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mannerkiven Liikenne Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.