Yritysprofiili

Mäntytieto Oy

Mäntytieto Oy:n kotipaikka on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-10-18. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €138,468 ja liikevoitto €2,055.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0751186-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0751186-6
Toimiala
Laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
Kunta
Mäntyharju
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-10-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-07-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: REISSUTIE 4, 52700, Mäntyharju

Verkkosivu: https://mantytieto.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Mäntytieto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mäntytieto Oy:n sijaintipaikkakunta on Mäntyharju. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-10-18. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €138,468 ja liikevoitto €2,055. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €138,468 sekä tilikauden tulokseksi €1,381. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.3%, liikevoittoprosentti +1.5% ja omavaraisuusaste +66.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.3%
Liikevoittoprosentti1.5%
Omavaraisuusaste66.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20Edellinen: €2,462
Rahat ja pankkisaamiset€3,744Edellinen: €6,221
Edellisten tilikausien voitto/tappio€65,122Edellinen: €53,277
Oma pääoma€69,003Edellinen: €67,622
Velat€35,371Edellinen: €44,809
Vaihtuvat vastaavat€21,651Edellinen: €27,051
Current liabilities€35,371Edellinen: €44,809
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€131,558
2024-06-30
€138,468
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,994
2024-06-30
€2,055
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,845
2024-06-30
€1,381
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€112,430
2024-06-30
€104,374
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.1 %2024-06-30: 60.1 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.11x2024-06-30: 0.14x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.5 %2024-06-30: 11.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste60.1 %66.1 %
Maksuvalmius0.14x0.11x
Liikevoitto-%11.2 %1.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0751186-6
ALV-tunnusFI07511866
EU-tunnusFIFPRO.0751186-6
KuntaMäntyharju
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1989-07-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-10-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMäntytieto Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika246 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika196 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-25 09.4077/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mäntytieto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.