Yritysprofiili

Marafocus Oy

Marafocus Oy:n kotipaikka on Sonka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-07. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €142,140 ja liikevoitto €38,234.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2287315-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2287315-2
Toimiala
Kirjallinen luominen ja säveltäminen
Kunta
Sonka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-09-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kesäniementie 52, 97240, Sonka

Tietoa yrityksestä Marafocus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Marafocus Oy:n sijaintipaikkakunta on Sonka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-07. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €142,140 ja liikevoitto €38,234. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €142,140 sekä tilikauden tulokseksi €30,027. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.7%, liikevoittoprosentti +26.9% ja omavaraisuusaste +81.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.7%
Liikevoittoprosentti26.9%
Omavaraisuusaste81.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€109Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€43,513Edellinen: €47,571
Edellisten tilikausien voitto/tappio€107,142Edellinen: €76,297
Oma pääoma€139,668Edellinen: €119,176
Velat€31,408Edellinen: €11,175
Vaihtuvat vastaavat€163,406Edellinen: €120,123
Current liabilities€31,408Edellinen: €11,175
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€147,636
2025-03-31
€142,140
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€49,105
2025-03-31
€38,234
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,379
2025-03-31
€30,027
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€130,350
2025-03-31
€171,076
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
81.6 %2025-03-31: 91.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Laskussa
1.39x2025-03-31: 4.26x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
26.9 %2025-03-31: 33.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste91.4 %81.6 %
Maksuvalmius4.26x1.39x
Liikevoitto-%33.3 %26.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2287315-2
ALV-tunnusFI22873152
EU-tunnusFIFPRO.2287315-2
KuntaSonka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-11-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMarafocus Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
310 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika254 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-19 20.4484/100 · v0.14
A3 → A2 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1475/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1475/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1365/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Marafocus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.