Yritysprofiili

Mariko Group Oy

Mariko Group Oy:n kotipaikka on Kurkimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €12,152,781 ja liikevoitto €996,801.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3317168-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3317168-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Kurkimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-10-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-10-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Varkaanmäentie 114, 71480, Kurkimäki

Tietoa yrityksestä Mariko Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mariko Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Kurkimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-11. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €12,152,781 ja liikevoitto €996,801. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €12,152,781 sekä tilikauden tulokseksi €781,932. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +433.7%, liikevoittoprosentti +8.2% ja omavaraisuusaste +62.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys433.7%
Liikevoittoprosentti8.2%
Omavaraisuusaste62.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€159,193Edellinen: €225,614
Rahat ja pankkisaamiset€804,269Edellinen: €159,195
Edellisten tilikausien voitto/tappio€168,237Edellinen: €33,278
Oma pääoma€950,169Edellinen: €182,867
Velat€569,752Edellinen: €265,196
Vaihtuvat vastaavat€1,321,329Edellinen: €307,187
Current liabilities€389,404Edellinen: €159,259
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€229,363
2023-12-31
€2,277,026
2024-12-31
€12,152,781
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€46,197
2023-12-31
€198,818
2024-12-31
€996,801
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€36,958
2023-12-31
€149,589
2024-12-31
€781,932
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€76,788
2023-12-31
€448,063
2024-12-31
€1,519,921
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Nousussa
62.5 %2024-12-31: 40.8 %
MaksuvalmiusHyvä
69/100 · Nousussa
2.07x2024-12-31: 1.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Nousussa
8.1 %2024-12-31: 7.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste60.0 %40.8 %62.5 %
Maksuvalmius0.99x1.00x2.07x
Liikevoitto-%18.4 %7.9 %8.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3317168-2
ALV-tunnusFI33171682
EU-tunnusFIFPRO.3317168-2
KuntaKurkimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-10-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-10-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-10-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-10-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMariko Group Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
151 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 00.0877/100 · v0.14
B3 → A3 · +29 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1448/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1448/100 · v0.13
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-02.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mariko Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.