Yritysprofiili

MasaTapani Oy

MasaTapani Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-06. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €76,904 ja liikevoitto €19,596.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3394499-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3394499-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-10-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-10-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: pohtolankatu 29 B 32, 33400, Tampere

Tietoa yrityksestä MasaTapani Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MasaTapani Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-10-06. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €76,904 ja liikevoitto €19,596. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €76,904 sekä tilikauden tulokseksi €15,653. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.8%, liikevoittoprosentti +25.5% ja omavaraisuusaste +60.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.8%
Liikevoittoprosentti25.5%
Omavaraisuusaste60.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€29,519Edellinen: €21,123
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,243Edellinen: €0
Oma pääoma€19,896Edellinen: €4,243
Velat€12,868Edellinen: €20,069
Vaihtuvat vastaavat€32,764Edellinen: €24,312
Current liabilities€12,868Edellinen: €20,069
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€61,143
2024-10-31
€76,904
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,310
2024-10-31
€19,596
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,243
2024-10-31
€15,653
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€24,312
2024-10-31
€32,764
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
76/100 · Nousussa
60.7 %2024-10-31: 17.4 %
MaksuvalmiusHyvä
76/100 · Nousussa
2.29x2024-10-31: 1.05x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
25.5 %2024-10-31: 8.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste17.4 %60.7 %
Maksuvalmius1.05x2.29x
Liikevoitto-%8.7 %25.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3394499-9
ALV-tunnusFI33944999
EU-tunnusFIFPRO.3394499-9
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-10-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-10-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-10-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-10-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMasaTapani Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
63 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika25 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1776/100 · v0.15
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Uusi arviota tukeva tekijä: Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa.
A3
2026-09-21 19.4374/100 · v0.14
C → A3 · +40 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1434/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1434/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MasaTapani Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.