Yritysprofiili

Mathemedix Oy

Mathemedix Oy:n kotipaikka on Siuntio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-12. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €388,573 ja liikevoitto €43,004.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2992035-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2992035-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Siuntio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-06-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Grennäsvägen 381, 02580, Siuntio

Puhelin: +358503779571Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://mathemedix.comLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/mathemedixLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/mathemedixLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Piras AlessandroToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Mathemedix Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mathemedix Oy:n sijaintipaikkakunta on Siuntio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-06-12. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €388,573 ja liikevoitto €43,004. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €388,573 sekä tilikauden tulokseksi €43,015. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.7%, liikevoittoprosentti +11.1% ja omavaraisuusaste +21.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.7%
Liikevoittoprosentti11.1%
Omavaraisuusaste21.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€175,078Edellinen: €114,241
Rahat ja pankkisaamiset€51,572Edellinen: €42,866
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,462Edellinen: €46,887
Tulos ennen veroja€43,014Edellinen: -€29,425
Oma pääoma€62,976Edellinen: €19,962
Velat€234,979Edellinen: €206,815
Vaihtuvat vastaavat€296,567Edellinen: €219,526
Current liabilities€234,979Edellinen: €206,815
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€242,182
2021-12-31
€231,542
2022-12-31
€403,656
2023-12-31
€341,630
2024-12-31
€388,573
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€29,999
2021-12-31
-€16,609
2022-12-31
€33,831
2023-12-31
-€29,436
2024-12-31
€43,004
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€30,058
2021-12-31
-€16,737
2022-12-31
€33,815
2023-12-31
-€29,425
2024-12-31
€43,015
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€156,821
2021-12-31
€175,661
2022-12-31
€210,709
2023-12-31
€226,777
2024-12-31
€297,955
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
26/100 · Nousussa
21.1 %2024-12-31: 8.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Nousussa
0.96x2024-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.1 %2024-12-31: -8.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste20.6 %8.9 %23.4 %8.8 %21.1 %
Maksuvalmius---0.76x0.96x
Liikevoitto-%-12.3 %-7.2 %8.3 %-8.6 %11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2992035-3
ALV-tunnusFI29920353
EU-tunnusFIFPRO.2992035-3
KuntaSiuntio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-03-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-06-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-06-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Piras AlessandroToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Räihä Jan EricVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMathemedix Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
481 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika183 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-27 02.0064/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mathemedix Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.