Yritysprofiili

Matix Oy

Matix Oy:n kotipaikka on Raahe. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-12-22. Toimiala on muu televiestintäpalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €603,643 ja liikevoitto €33,597.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2659500-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2659500-6
Toimiala
Muu televiestintäpalvelutoiminta
Kunta
Raahe
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-12-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-12-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Postiosoite: PL 17, 92101, Raahe

Verkkosivu: https://www.matix.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Matix Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Matix Oy:n sijaintipaikkakunta on Raahe. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-12-22. Toimiala on muu televiestintäpalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €603,643 ja liikevoitto €33,597. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €603,643 sekä tilikauden tulokseksi €24,701. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +68.0%, liikevoittoprosentti +5.6% ja omavaraisuusaste +25.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys68.0%
Liikevoittoprosentti5.6%
Omavaraisuusaste25.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€840Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€118,008Edellinen: €33,093
Edellisten tilikausien voitto/tappio€28,365Edellinen: €12,501
Oma pääoma€55,566Edellinen: €30,865
Velat€166,549Edellinen: €76,222
Vaihtuvat vastaavat€171,889Edellinen: €62,534
Current liabilities€163,547Edellinen: €63,050
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€370,526
2023-12-31
€603,643
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€39,045
2023-12-31
€33,597
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€31,190
2023-12-31
€24,701
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€188,532
2023-12-31
€222,115
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Laskussa
25.0 %2023-12-31: 54.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.72x2023-12-31: 1.45x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Laskussa
5.6 %2023-12-31: 10.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste54.2 %25.0 %
Maksuvalmius1.45x0.72x
Liikevoitto-%10.5 %5.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2659500-6
ALV-tunnusFI26595006
EU-tunnusFIFPRO.2659500-6
KuntaRaahe
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-12-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-12-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-12-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-12-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMatix Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
242 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-02 14.2468/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Matix Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.