Yritysprofiili

Maunon Mutteri Oy

Maunon Mutteri Oy:n kotipaikka on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-02. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €110,696 ja liikevoitto -€3,348.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3194034-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3194034-5
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Nurmo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-03-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-02-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pensastie 3 A 4, 60550, Nurmo

Tietoa yrityksestä Maunon Mutteri Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Maunon Mutteri Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-02. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €110,696 ja liikevoitto -€3,348. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €110,696 sekä tilikauden tulokseksi -€5,831. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.0%, liikevoittoprosentti -3.0% ja omavaraisuusaste +22.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.0%
Liikevoittoprosentti-3.0%
Omavaraisuusaste22.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€11,205Edellinen: €20,201
Edellisten tilikausien voitto/tappio€22,120Edellinen: €7,218
Oma pääoma€16,289Edellinen: €22,120
Velat€56,242Edellinen: €48,442
Vaihtuvat vastaavat€43,400Edellinen: €31,723
Current liabilities€24,410Edellinen: €11,902
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€108,479
2023-12-31
€110,696
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,410
2023-12-31
-€3,348
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,902
2023-12-31
-€5,831
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€70,563
2023-12-31
€72,531
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
28/100 · Laskussa
22.5 %2023-12-31: 31.4 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.46x2023-12-31: 1.70x
Liikevoitto-%Heikko
42/100 · Laskussa
-3.0 %2023-12-31: 17.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste31.4 %22.5 %
Maksuvalmius1.70x0.46x
Liikevoitto-%17.9 %-3.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3194034-5
ALV-tunnusFI31940345
EU-tunnusFIFPRO.3194034-5
KuntaNurmo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaMaunon Mutteri Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
262 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-27 15.0844/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Maunon Mutteri Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.