Yritysprofiili

Mea Forma Oy

Mea Forma Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-29. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €73,158 ja liikevoitto €6,258.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3148066-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3148066-8
Toimiala
Kampaamo- ja parturipalvelut
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viertotie 11 B, 01390, Vantaa

Tietoa yrityksestä Mea Forma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mea Forma Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-29. Toimiala on kampaamo- ja parturipalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €73,158 ja liikevoitto €6,258. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €73,158 sekä tilikauden tulokseksi €5,238. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.7%, liikevoittoprosentti +8.6% ja omavaraisuusaste +85.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.7%
Liikevoittoprosentti8.6%
Omavaraisuusaste85.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€24,647Edellinen: €21,224
Edellisten tilikausien voitto/tappio€26,482Edellinen: €26,091
Oma pääoma€25,991Edellinen: €23,259
Velat€4,294Edellinen: €3,429
Vaihtuvat vastaavat€30,285Edellinen: €26,688
Current liabilities€4,294Edellinen: €3,429
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€74,445
2024-06-30
€73,158
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,226
2024-06-30
€6,258
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,897
2024-06-30
€5,238
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€26,688
2024-06-30
€30,285
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
85.8 %2024-06-30: 87.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.74x2024-06-30: 6.19x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Nousussa
8.6 %2024-06-30: 4.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste87.2 %85.8 %
Maksuvalmius6.19x5.74x
Liikevoitto-%4.3 %8.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3148066-8
ALV-tunnusFI31480668
EU-tunnusFIFPRO.3148066-8
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-08-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMea Forma Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
796 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 00.0882/100 · v0.14
B1 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mea Forma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.