Yritysprofiili

Med-Ins Oy

Med-Ins Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-21. Toimiala on eläinlääkintäpalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €486,067 ja liikevoitto €225,429.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2753960-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2753960-4
Toimiala
Eläinlääkintäpalvelut
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-04-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-03-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jahtimestarinkuja 16, 02940, Espoo

Puhelin: +358505969808Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Saalasti Olli TapioToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Med-Ins Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Med-Ins Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-21. Toimiala on eläinlääkintäpalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €486,067 ja liikevoitto €225,429. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €486,067 sekä tilikauden tulokseksi €181,542. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.3%, liikevoittoprosentti +46.3% ja omavaraisuusaste +97.0%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Med-Ins Ltd

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Eläinlääkintäpalvelut, lääkintä- ja hammaslääkintäinstrumenttien ja -tarvikkeiden valmistus (pl. hammasproteesit). Lisäksi yhtiö voi ostaa, myydä ja hallita arvopapereita sekä harjoittaa muuta laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.3%
Liikevoittoprosentti46.3%
Omavaraisuusaste97.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€810Edellinen: €918
Inventory€1,342,213Edellinen: €1,205,320
Rahat ja pankkisaamiset€2,308Edellinen: €479
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,473,727Edellinen: €1,468,486
Tulos ennen veroja€224,698Edellinen: €114,669
Oma pääoma€1,657,769Edellinen: €1,563,227
Velat€50,375Edellinen: €17,174
Vaihtuvat vastaavat€1,369,022Edellinen: €1,244,506
Current liabilities€50,375Edellinen: €17,174
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€129,795
2021-12-31
€138,299
2022-12-31
€409,600
2023-12-31
€470,717
2024-12-31
€486,067
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€105,403
2021-12-31
€112,573
2022-12-31
€121,121
2023-12-31
€102,331
2024-12-31
€225,429
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€72,724
2021-12-31
€1,409,063
2022-12-31
€99,788
2023-12-31
€92,241
2024-12-31
€181,542
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€223,122
2021-12-31
€1,840,268
2022-12-31
€1,567,195
2023-12-31
€1,580,401
2024-12-31
€1,708,144
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.0 %2024-12-31: 98.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
26.69x2024-12-31: 70.75x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
46.3 %2024-12-31: 21.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste74.1 %84.8 %99.0 %98.9 %97.0 %
Maksuvalmius---70.75x26.69x
Liikevoitto-%81.2 %81.3 %29.5 %21.7 %46.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2753960-4
ALV-tunnusFI27539604
EU-tunnusFIFPRO.2753960-4
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-04-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-04-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Saalasti Olli TapioToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Saalasti Olli TapioPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Otto Joonas Sakari HeikkinenVaratilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Saalasti Teijo TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Heikkinen Sini PäiviTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Saalasti Axel IlmariVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenMed-Ins Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
104 verrokkia
Omavaraisuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika132 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-24 07.3791/100 · v0.14
A3 → A1 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1578/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Med-Ins Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.