Yritysprofiili

Medanets Oy

Medanets Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-04-19. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,431,613 ja liikevoitto €464,800.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1889950-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1889950-1
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-04-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-03-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kiilakiventie 1, 90250, Oulu

Verkkosivu: https://www.medanets.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Medanets Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Medanets Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-04-19. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,431,613 ja liikevoitto €464,800. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,431,613 sekä tilikauden tulokseksi €370,513. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.0%, liikevoittoprosentti +8.6% ja omavaraisuusaste +64.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.0%
Liikevoittoprosentti8.6%
Omavaraisuusaste64.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€89,442Edellinen: €10,463
Inventory€11,141Edellinen: €19,354
Rahat ja pankkisaamiset€1,923,566Edellinen: €1,871,016
Advances received€3,282Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€52,305Edellinen: -€44,422
Oma pääoma€2,106,829Edellinen: €1,865,428
Velat€1,176,045Edellinen: €845,817
Vaihtuvat vastaavat€3,268,823Edellinen: €2,693,532
Current liabilities€1,176,045Edellinen: €845,817
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,601,808
2024-12-31
€5,431,613
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€194,242
2024-12-31
€464,800
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€121,399
2024-12-31
€370,513
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,711,245
2024-12-31
€3,282,874
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
80/100 · Laskussa
64.2 %2024-12-31: 68.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
55/100 · Laskussa
1.65x2024-12-31: 2.23x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Nousussa
8.4 %2024-12-31: 4.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste68.8 %64.2 %
Maksuvalmius2.23x1.65x
Liikevoitto-%4.2 %8.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1889950-1
ALV-tunnusFI18899501
EU-tunnusFIFPRO.1889950-1
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-12-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2004-03-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-03-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-04-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMedanets Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika155 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 04.3383/100 · v0.14
B1 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-09.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Medanets Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.