Yritysprofiili

MEdisain Oy

MEdisain Oy:n kotipaikka on Piikkiö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-09-13. Toimiala on teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €41,735 ja liikevoitto €2,137.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2567179-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2567179-1
Toimiala
Teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu
Kunta
Piikkiö
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-09-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-08-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Luodontie 372, 21500, Piikkiö

Tietoa yrityksestä MEdisain Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MEdisain Oy:n sijaintipaikkakunta on Piikkiö. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-09-13. Toimiala on teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €41,735 ja liikevoitto €2,137. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €41,735 sekä tilikauden tulokseksi €1,836. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -18.9%, liikevoittoprosentti +5.1% ja omavaraisuusaste +73.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-18.9%
Liikevoittoprosentti5.1%
Omavaraisuusaste73.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€6,982Edellinen: €2,850
Rahat ja pankkisaamiset€16,979Edellinen: €12,889
Edellisten tilikausien voitto/tappio€15,545Edellinen: €11,040
Oma pääoma€19,881Edellinen: €19,395
Velat€7,344Edellinen: €3,726
Vaihtuvat vastaavat€26,518Edellinen: €22,178
Current liabilities€7,344Edellinen: €3,726
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€51,473
2024-12-31
€41,735
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,632
2024-12-31
€2,137
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,855
2024-12-31
€1,836
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€23,121
2024-12-31
€27,225
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Laskussa
73.0 %2024-12-31: 83.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.26x2024-12-31: 4.22x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.1 %2024-12-31: 14.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.9 %73.0 %
Maksuvalmius4.22x3.26x
Liikevoitto-%14.8 %5.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2567179-1
ALV-tunnusFI25671791
EU-tunnusFIFPRO.2567179-1
KuntaPiikkiö
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-08-30Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-08-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-09-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMEdisain Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
366 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika48 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 11.5074/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MEdisain Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.