Yritysprofiili

Megavalvonta Oy

Megavalvonta Oy:n kotipaikka on Lammi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-04-20. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €442,576 ja liikevoitto €23,442.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2685372-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2685372-2
Toimiala
Lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu
Kunta
Lammi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-04-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-04-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Poikmetsäntie 87, 16900, Lammi

Puhelin: +358405328419Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pirnes Pasi Ilkka IlariToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Megavalvonta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Megavalvonta Oy:n sijaintipaikkakunta on Lammi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-04-20. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €442,576 ja liikevoitto €23,442. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €442,576 sekä tilikauden tulokseksi €17,779. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.2%, liikevoittoprosentti +5.2% ja omavaraisuusaste +45.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Megasupervision Corporation

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.2%
Liikevoittoprosentti5.2%
Omavaraisuusaste45.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,170Edellinen: €3,047
Rahat ja pankkisaamiset€35,820Edellinen: €53,930
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,322Edellinen: €68,128
Tulos ennen veroja€22,247Edellinen: €43,199
Oma pääoma€34,600Edellinen: €105,022
Velat€41,013Edellinen: €33,553
Vaihtuvat vastaavat€62,825Edellinen: €109,745
Current liabilities€26,018Edellinen: €33,553
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€240,571
2021-09-30
€232,803
2022-09-30
€409,377
2023-09-30
€398,156
2024-09-30
€442,576
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€22,867
2021-09-30
€17,980
2022-09-30
€24,471
2023-09-30
€45,350
2024-09-30
€23,442
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€18,248
2021-09-30
€14,314
2022-09-30
€19,479
2023-09-30
€34,394
2024-09-30
€17,779
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€66,156
2021-09-30
€68,373
2022-09-30
€95,248
2023-09-30
€138,575
2024-09-30
€75,613
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
57/100 · Laskussa
45.8 %2024-09-30: 75.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Laskussa
1.38x2024-09-30: 1.61x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.2 %2024-09-30: 11.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste77.9 %90.3 %80.3 %75.8 %45.8 %
Maksuvalmius----1.38x
Liikevoitto-%9.5 %7.5 %5.9 %11.3 %5.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2685372-2
ALV-tunnusFI26853722
EU-tunnusFIFPRO.2685372-2
KuntaLammi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-04-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-04-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-11-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pirnes Pasi Ilkka IlariToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Pirnes Pasi Ilkka IlariVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Vilén Jarkko JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMegavalvonta Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
2689 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-15 17.3079/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1577/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
A3
2026-09-1477/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
79/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Megavalvonta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.