Yritysprofiili

Mendi Oy

Mendi Oy:n kotipaikka on Söderkulla. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-07. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €54,106 ja liikevoitto €371.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0925294-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0925294-1
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Söderkulla
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-04-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-04-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Immersbyntie 261, 01150, Söderkulla

Tietoa yrityksestä Mendi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mendi Oy:n sijaintipaikkakunta on Söderkulla. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-04-07. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €54,106 ja liikevoitto €371. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €54,106 sekä tilikauden tulokseksi €15. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +148.9%, liikevoittoprosentti +0.7% ja omavaraisuusaste +20.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys148.9%
Liikevoittoprosentti0.7%
Omavaraisuusaste20.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€125Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€4,513Edellinen: €270
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5Edellinen: -€1,821
Oma pääoma€2,543Edellinen: €2,528
Velat€9,945Edellinen: €3,872
Vaihtuvat vastaavat€12,488Edellinen: €6,400
Current liabilities€9,945Edellinen: €3,872
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€21,734
2025-07-31
€54,106
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,282
2025-07-31
€371
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,826
2025-07-31
€15
2026-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€6,400
2025-07-31
€12,488
2026-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
25/100 · Laskussa
20.4 %2025-07-31: 39.5 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.45x2025-07-31: 0.07x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.7 %2025-07-31: 10.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste39.5 %20.4 %
Maksuvalmius0.07x0.45x
Liikevoitto-%10.5 %0.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0925294-1
ALV-tunnusFI09252941
EU-tunnusFIFPRO.0925294-1
KuntaSöderkulla
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-04-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-04-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-08-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMendi Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
95 verrokkia
Omavaraisuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika91 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 08.5161/100 · v0.15
A3 → B1 · -12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-10-3173/100 · v0.15
A3 → A3 · +1 pistettä
A3
2026-10-1872/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-03 14.3772/100 · v0.14
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mendi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.