Yritysprofiili

Mesakon Oy

Mesakon Oy:n kotipaikka on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €124,086 ja liikevoitto €6,110.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3433882-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3433882-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Orimattila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-03-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-03-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koskustentie 148, 16300, Orimattila

Tietoa yrityksestä Mesakon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mesakon Oy:n sijaintipaikkakunta on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €124,086 ja liikevoitto €6,110. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €124,086 sekä tilikauden tulokseksi €4,432. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.9%, liikevoittoprosentti +4.9% ja omavaraisuusaste +37.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.9%
Liikevoittoprosentti4.9%
Omavaraisuusaste37.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€867Edellinen: €4,681
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,942Edellinen: €0
Oma pääoma€18,374Edellinen: €15,154
Velat€30,155Edellinen: €41,984
Vaihtuvat vastaavat€14,140Edellinen: €15,036
Current liabilities€30,155Edellinen: €41,984
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€111,896
2025-05-31
€124,086
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€18,989
2025-05-31
€6,110
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€15,154
2025-05-31
€4,432
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€57,138
2025-05-31
€48,529
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
47/100 · Nousussa
37.9 %2025-05-31: 26.5 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2025-05-31: 0.11x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.9 %2025-05-31: 17.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste26.5 %37.9 %
Maksuvalmius0.11x0.03x
Liikevoitto-%17.0 %4.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3433882-7
ALV-tunnusFI34338827
EU-tunnusFIFPRO.3433882-7
KuntaOrimattila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-03-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-03-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-03-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMesakon Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
155 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-05 11.1354/100 · v0.14
C → B2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1533/100 · v0.14
B3 → C · -13 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1446/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
39/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
25.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mesakon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.