Yritysprofiili

Mesura Oy

Mesura Oy:n kotipaikka on Nuoramoinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-10-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,000 ja liikevoitto -€1,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2434296-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2434296-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Nuoramoinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-10-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-10-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ravioskorventie 151, 19370, Nuoramoinen

Puhelin: +358442650977Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mesura.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sinisalo Pasi PetteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Mesura Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mesura Oy:n sijaintipaikkakunta on Nuoramoinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-10-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,000 ja liikevoitto -€1,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,000 sekä tilikauden tulokseksi -€1,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -40.0%, liikevoittoprosentti -11.1% ja omavaraisuusaste +100.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakentamispalvelut, rakennussuunnittelu sekä rakennustoimintaan liittyvien tarvikkeiden osto, myynti, vuokraus ja maahantuonti. Kahvila-, ravintola- ja majoitustoiminta. Kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-40.0%
Liikevoittoprosentti-11.1%
Omavaraisuusaste100.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€17,000
2021-12-31
€16,000
2022-12-31
€18,000
2023-12-31
€15,000
2024-12-31
€9,000
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,000
2021-12-31
-€1,000
2022-12-31
-€1,000
2023-12-31
€4,000
2024-12-31
-€1,000
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€2,000
2021-12-31
-€1,000
2022-12-31
-€1,000
2023-12-31
€4,000
2024-12-31
-€1,000
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€9,000
2021-12-31
€6,000
2022-12-31
€2,000
2023-12-31
€7,000
2024-12-31
€6,000
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
100.0 %2024-12-31: 85.7 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2024-12-31: 7.00x
Liikevoitto-%Heikko
22/100 · Laskussa
-11.1 %2024-12-31: 26.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste77.8 %100.0 %100.0 %85.7 %100.0 %
Maksuvalmius0.00x0.00x0.00x7.00x0.00x
Liikevoitto-%5.9 %-6.3 %-5.6 %26.7 %-11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2434296-1
ALV-tunnusFI24342961
EU-tunnusFIFPRO.2434296-1
KuntaNuoramoinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-10-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-10-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-10-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-10-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sinisalo Pasi PetteriToimitusjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sinisalo Pasi PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Sinisalo Reijo TapioVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMesura Oy
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-14
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-23

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mesura Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.