Yritysprofiili

MetalProcess Oy Turku

MetalProcess Oy Turku:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-24. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €785,443 ja liikevoitto €19,287.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2671109-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2671109-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-02-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-01-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuormakatu 2, 20380, Turku

Puhelin: +358449820920Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://metalprocess.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Marjo Nevalainenjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Kai HakkarainenJohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Harri NevalainenTuotantojohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä MetalProcess Oy Turku

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MetalProcess Oy Turku:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-24. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €785,443 ja liikevoitto €19,287. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €785,443 sekä tilikauden tulokseksi €13,888. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -38.1%, liikevoittoprosentti +2.5% ja omavaraisuusaste +3.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-38.1%
Liikevoittoprosentti2.5%
Omavaraisuusaste3.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€126,290Edellinen: €89,132
Rahat ja pankkisaamiset€3,191Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€65,177Edellinen: -€120,303
Oma pääoma€8,212Edellinen: -€3,033
Velat€232,999Edellinen: €193,962
Vaihtuvat vastaavat€215,051Edellinen: €154,777
Current liabilities€207,999Edellinen: €148,962
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€596,608
2020-10-31
€581,607
2021-10-31
€759,664
2022-10-31
€1,441,676
2024-04-30
€1,268,519
2025-04-30
€785,443
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€48,768
2020-10-31
-€120,359
2021-10-31
-€16,455
2022-10-31
-€78,471
2024-04-30
€67,949
2025-04-30
€19,287
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€37,267
2020-10-31
-€124,277
2021-10-31
-€19,602
2022-10-31
-€92,255
2024-04-30
€57,770
2025-04-30
€13,888
2026-04-30
Varat -kehitys6 kautta
€275,919
2020-10-31
€180,515
2021-10-31
€279,355
2022-10-31
€177,660
2024-04-30
€190,929
2025-04-30
€241,211
2026-04-30

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Liikevaihto 20251 268 519 €
Tilikauden tulos 202557 770 €
Tase yhteensä 2025190 929 €
Avainluku20252024202220212020
Liikevaihto1 268 519 €1 441 676 €759 664 €581 607 €596 608 €
Liikevaihdon kehitys−12 %-30,6 %−2,5 %−25 %
Liikevoitto67 949 €−78 471 €−16 455 €−120 359 €48 768 €
EBIT5,4 %−5,4 %−2,2 %−20,7 %8,2 %
Tilikauden tulos57 770 €−92 254 €−19 602 €−124 276 €37 267 €
Tulos ennen veroja57 770 €−92 254 €−19 602 €−124 276 €46 625 €
Omavaraisuusaste−1,6 %−34,2 %11,3 %28,3 %63,5 %
Tase yhteensä190 929 €177 660 €279 355 €180 515 €275 919 €
Henkilöstö887-7

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Nousussa
3.4 %2025-04-30: -1.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Nousussa
0.62x2025-04-30: 0.60x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.5 %2025-04-30: 5.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-10-312021-10-312022-10-312024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste63.5 %28.3 %11.3 %-34.2 %-1.6 %3.4 %
Maksuvalmius-0.81x-0.57x0.60x0.62x
Liikevoitto-%8.2 %-20.7 %-2.2 %-5.4 %5.4 %2.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2671109-7
ALV-tunnusFI26711097
EU-tunnusFIFPRO.2671109-7
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2015-01-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-02-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-03-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Nevalainen Harri AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kemppainen Henri AnteroVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Korte Tuomo SakariTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Harri NevalainenTuotantojohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiMetalProcess Oy Turku
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
990 verrokkia
Omavaraisuus17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika219 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
D
2026-11-03 10.0729/100 · v0.15
D → D · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
D
2026-10-1826/100 · v0.15
D → D
D
2026-10-17 07.2226/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-04-30).
C
2026-09-1530/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MetalProcess Oy Turku -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.