Yritysprofiili

Metsä Nieminen Oy

Metsä Nieminen Oy:n kotipaikka on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-16. Toimiala on metsätaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €321,939 ja liikevoitto €10,713.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3273177-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3273177-2
Toimiala
Metsätaloutta palveleva toiminta
Kunta
Vanha-ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuovintie 19, 28450, Vanha-ulvila

Verkkosivu: https://www.metsanieminen.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Metsä Nieminen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Metsä Nieminen Oy:n sijaintipaikkakunta on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-16. Toimiala on metsätaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €321,939 ja liikevoitto €10,713. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €321,939 sekä tilikauden tulokseksi €8,637. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.2%, liikevoittoprosentti +3.3% ja omavaraisuusaste +10.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.2%
Liikevoittoprosentti3.3%
Omavaraisuusaste10.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€8,634Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€14,320Edellinen: €7,946
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,579Edellinen: €8,024
Oma pääoma€11,216Edellinen: €2,579
Velat€100,723Edellinen: €60,659
Vaihtuvat vastaavat€60,943Edellinen: €55,202
Current liabilities€45,425Edellinen: €57,750
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€263,462
2024-08-31
€321,939
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€137
2024-08-31
€10,713
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€5,444
2024-08-31
€8,637
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€63,239
2024-08-31
€111,939
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
13/100 · Nousussa
10.0 %2024-08-31: 4.1 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Nousussa
0.32x2024-08-31: 0.14x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.2 %2024-08-31: -0.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste4.1 %10.0 %
Maksuvalmius0.14x0.32x
Liikevoitto-%-0.1 %3.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3273177-2
ALV-tunnusFI32731772
EU-tunnusFIFPRO.3273177-2
KuntaVanha-ulvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMetsä Nieminen Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
82 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1855/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-27 17.3655/100 · v0.14
B1 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-10.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Metsä Nieminen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.