Yritysprofiili

Metsäluhta Oy

Metsäluhta Oy:n kotipaikka on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-02. Toimiala on metsänhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €129,539 ja liikevoitto €1,097.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2989034-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2989034-2
Toimiala
Metsänhoito
Kunta
Kuusamo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-04-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: kolvangintie 6, 93600, Kuusamo

Tietoa yrityksestä Metsäluhta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Metsäluhta Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-02. Toimiala on metsänhoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €129,539 ja liikevoitto €1,097. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €129,539 sekä tilikauden tulokseksi -€1,271. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.9%, liikevoittoprosentti +0.8% ja omavaraisuusaste +64.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.9%
Liikevoittoprosentti0.8%
Omavaraisuusaste64.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,947
Rahat ja pankkisaamiset€33,451Edellinen: €34,268
Edellisten tilikausien voitto/tappio€72,087Edellinen: €56,170
Oma pääoma€73,316Edellinen: €81,073
Velat€40,487Edellinen: €13,402
Vaihtuvat vastaavat€55,322Edellinen: €44,194
Current liabilities€20,487Edellinen: €13,402
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€145,452
2024-08-31
€129,539
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€28,197
2024-08-31
€1,097
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€22,403
2024-08-31
-€1,271
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€94,475
2024-08-31
€113,803
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.4 %2024-08-31: 85.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
54/100 · Laskussa
1.63x2024-08-31: 2.56x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.8 %2024-08-31: 19.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste85.8 %64.4 %
Maksuvalmius2.56x1.63x
Liikevoitto-%19.0 %0.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2989034-2
ALV-tunnusFI29890342
EU-tunnusFIFPRO.2989034-2
KuntaKuusamo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-04-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-04-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMetsäluhta Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
361 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 21.1770/100 · v0.14
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1470/100 · v0.13
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
100/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Metsäluhta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.