Yritysprofiili

Metsänen Forest Service Oy

Metsänen Forest Service Oy:n kotipaikka on Poitsila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-05-12. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €6,351,735 ja liikevoitto €89,329.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1896530-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1896530-2
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Poitsila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-05-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-05-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puuropytyntie 21, 49410, Poitsila

Verkkosivu: https://www.metsanenyhtiot.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Metsänen Forest Service Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Metsänen Forest Service Oy:n sijaintipaikkakunta on Poitsila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-05-12. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €6,351,735 ja liikevoitto €89,329. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,351,735 sekä tilikauden tulokseksi €25,542. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.4%, liikevoittoprosentti +1.4% ja omavaraisuusaste +36.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.4%
Liikevoittoprosentti1.4%
Omavaraisuusaste36.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,009Edellinen: €24,464
Rahat ja pankkisaamiset€303,921Edellinen: €76,030
Edellisten tilikausien voitto/tappio€486,183Edellinen: €491,595
Oma pääoma€1,265,624Edellinen: €1,240,082
Velat€2,212,212Edellinen: €2,405,079
Vaihtuvat vastaavat€976,218Edellinen: €971,191
Current liabilities€945,309Edellinen: €1,087,809
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,066,803
2024-06-30
€6,351,735
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€54,475
2024-06-30
€89,329
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€5,412
2024-06-30
€25,542
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€3,645,161
2024-06-30
€3,477,836
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
45/100 · Nousussa
36.4 %2024-06-30: 34.0 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Nousussa
0.32x2024-06-30: 0.07x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Nousussa
1.4 %2024-06-30: 1.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste34.0 %36.4 %
Maksuvalmius0.07x0.32x
Liikevoitto-%1.1 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1896530-2
ALV-tunnusFI18965302
EU-tunnusFIFPRO.1896530-2
KuntaPoitsila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2004-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-05-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMetsänen Forest Service Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
87 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1862/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-23 20.4462/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Metsänen Forest Service Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.