Yritysprofiili

MH Rautala Oy

MH Rautala Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-07-06. Toimiala on kuntokeskusten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €46,340 ja liikevoitto -€3,316.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2768032-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2768032-5
Toimiala
Kuntokeskusten toiminta
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-07-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-06-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Haartmaninkatu 2 D 16, 20320, Turku

Tietoa yrityksestä MH Rautala Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MH Rautala Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-07-06. Toimiala on kuntokeskusten toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €46,340 ja liikevoitto -€3,316. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €46,340 sekä tilikauden tulokseksi -€3,633. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.5%, liikevoittoprosentti -7.2% ja omavaraisuusaste +69.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.5%
Liikevoittoprosentti-7.2%
Omavaraisuusaste69.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,634
Rahat ja pankkisaamiset€15,701Edellinen: €21,085
Edellisten tilikausien voitto/tappio€21,764Edellinen: €28,855
Oma pääoma€20,631Edellinen: €27,143
Velat€9,026Edellinen: €6,782
Vaihtuvat vastaavat€27,501Edellinen: €33,925
Current liabilities€9,026Edellinen: €6,782
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€44,754
2022-03-31
€46,340
2023-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€4,093
2022-03-31
-€3,316
2023-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,212
2022-03-31
-€3,633
2023-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€33,925
2022-03-31
€29,657
2023-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
87/100 · Laskussa
69.6 %2022-03-31: 80.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Laskussa
1.74x2022-03-31: 3.11x
Liikevoitto-%Heikko
32/100 · Nousussa
-7.2 %2022-03-31: -8.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-31
Omavaraisuusaste80.0 %69.6 %
Maksuvalmius3.11x1.74x
Liikevoitto-%-8.5 %-7.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2768032-5
ALV-tunnusFI27680325
EU-tunnusFIFPRO.2768032-5
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-06-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-07-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-07-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMH Rautala Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
300 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika214 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 19.1167/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MH Rautala Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.