Yritysprofiili

Miika Meriläinen Oy

Miika Meriläinen Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-07-15. Toimiala on sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €96,317 ja liikevoitto €40,363.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3460204-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3460204-2
Toimiala
Sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-07-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-07-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanhan-Mankkaan tie 25b, 02180, Espoo

Henkilöt ja päätöksentekijät

Meriläinen Miika ValtteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Miika Meriläinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Miika Meriläinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-07-15. Toimiala on sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €96,317 ja liikevoitto €40,363. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €96,317 sekä tilikauden tulokseksi €8,290. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +35.6%, liikevoittoprosentti +41.9% ja omavaraisuusaste +31.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys35.6%
Liikevoittoprosentti41.9%
Omavaraisuusaste31.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€29,343Edellinen: €32,323
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,067Edellinen: €0
Tulos ennen veroja€40,363Edellinen: €58,834
Oma pääoma€15,358Edellinen: €7,067
Velat€33,229Edellinen: €52,194
Vaihtuvat vastaavat€42,162Edellinen: €59,262
Current liabilities€33,229Edellinen: €52,194
Henkilöstö1Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€71,053
2024-12-31
€96,317
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€58,834
2024-12-31
€40,363
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,067
2024-12-31
€8,290
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€59,262
2024-12-31
€48,587
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Nousussa
31.6 %2024-12-31: 11.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Nousussa
0.88x2024-12-31: 0.62x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
41.9 %2024-12-31: 82.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste11.9 %31.6 %
Maksuvalmius0.62x0.88x
Liikevoitto-%82.8 %41.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3460204-2
ALV-tunnusFI34602042
EU-tunnusFIFPRO.3460204-2
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-07-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-07-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-07-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Meriläinen Miika ValtteriToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Meriläinen Miika ValtteriVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Meriläinen Kalle OskariVarajäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMiika Meriläinen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
84 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1468/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Miika Meriläinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.