Yritysprofiili

Mikko Lehtimäki Oy

Mikko Lehtimäki Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2004-10-19. Toimiala on valokuvaustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €32,132 ja liikevoitto -€4,975.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1923893-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1923893-2
Toimiala
Valokuvaustoiminta
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Kommandiittiyhtiö
Perustamispäivä
2004-10-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-10-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vöyrinkatu 9 A 4, 65100, Vaasa

Tietoa yrityksestä Mikko Lehtimäki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mikko Lehtimäki Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 2004-10-19. Toimiala on valokuvaustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €32,132 ja liikevoitto -€4,975. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €32,132 sekä tilikauden tulokseksi -€5,106. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -23.3%, liikevoittoprosentti -15.5% ja omavaraisuusaste +75.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-23.3%
Liikevoittoprosentti-15.5%
Omavaraisuusaste75.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€68,200Edellinen: €98,691
Edellisten tilikausien voitto/tappio€181,325Edellinen: €190,071
Oma pääoma€184,218Edellinen: €205,725
Velat€60,423Edellinen: €69,811
Vaihtuvat vastaavat€86,895Edellinen: €116,870
Current liabilities€60,423Edellinen: €69,811
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€41,910
2025-06-30
€32,132
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,714
2025-06-30
-€4,975
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,653
2025-06-30
-€5,106
2026-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€275,535
2025-06-30
€244,642
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Nousussa
75.3 %2025-06-30: 74.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Laskussa
1.13x2025-06-30: 1.41x
Liikevoitto-%Heikko
11/100 · Laskussa
-15.5 %2025-06-30: 23.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste74.7 %75.3 %
Maksuvalmius1.41x1.13x
Liikevoitto-%23.2 %-15.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1923893-2
ALV-tunnusFI19238932
EU-tunnusFIFPRO.1923893-2
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-10-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-10-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-10-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMikko Lehtimäki Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
59 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika66 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1768/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-20 17.3168/100 · v0.14
A3 → B1 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1477/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1477/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mikko Lehtimäki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.