Yritysprofiili

Mikko Ylimäki Oy

Mikko Ylimäki Oy:n kotipaikka on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-05. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €5,313,211 ja liikevoitto €446,623.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2878403-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2878403-8
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Lapua
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Visakoivuntie 17, 62100, Lapua

Tietoa yrityksestä Mikko Ylimäki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mikko Ylimäki Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-05. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €5,313,211 ja liikevoitto €446,623. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,313,211 sekä tilikauden tulokseksi €329,991. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +130.7%, liikevoittoprosentti +8.4% ja omavaraisuusaste +29.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys130.7%
Liikevoittoprosentti8.4%
Omavaraisuusaste29.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€24,017Edellinen: €7,789
Inventory€17,940Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€168,270Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€468,892Edellinen: €341,378
Oma pääoma€801,383Edellinen: €471,392
Velat€1,930,499Edellinen: €975,088
Vaihtuvat vastaavat€1,633,167Edellinen: €687,612
Current liabilities€1,125,524Edellinen: €412,614
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,302,848
2025-02-28
€5,313,211
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€175,099
2025-02-28
€446,623
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€127,514
2025-02-28
€329,991
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€1,446,480
2025-02-28
€2,731,882
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Laskussa
29.3 %2025-02-28: 32.6 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Nousussa
0.17x2025-02-28: 0.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Nousussa
8.4 %2025-02-28: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste32.6 %29.3 %
Maksuvalmius0.00x0.17x
Liikevoitto-%7.6 %8.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2878403-8
ALV-tunnusFI28784038
EU-tunnusFIFPRO.2878403-8
KuntaLapua
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-02-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2024-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMikko Ylimäki Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1867/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 05.0367/100 · v0.14
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mikko Ylimäki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.