Yritysprofiili

Mimosan Aito Oy

Mimosan Aito Oy:n kotipaikka on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-03. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €683,602 ja liikevoitto -€15,179.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2876836-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2876836-1
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Kouvola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskikatu 7, 45100, Kouvola

Postiosoite: Kauppalankatu 4, 45100, Kouvola

Verkkosivu: https://www.mimosanaito.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Mimosan Aito Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mimosan Aito Oy:n sijaintipaikkakunta on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-03. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €683,602 ja liikevoitto -€15,179. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €683,602 sekä tilikauden tulokseksi -€15,180. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.4%, liikevoittoprosentti -2.2% ja omavaraisuusaste +57.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.4%
Liikevoittoprosentti-2.2%
Omavaraisuusaste57.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,183
Inventory€12,253Edellinen: €10,893
Rahat ja pankkisaamiset€206,434Edellinen: €184,467
Advances received€12,549Edellinen: €7,032
Edellisten tilikausien voitto/tappio€184,703Edellinen: €158,839
Oma pääoma€172,022Edellinen: €203,403
Velat€125,526Edellinen: €85,925
Vaihtuvat vastaavat€246,165Edellinen: €219,579
Current liabilities€125,526Edellinen: €85,925
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€661,232
2025-02-28
€683,602
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€51,905
2025-02-28
-€15,179
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€42,063
2025-02-28
-€15,180
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€289,328
2025-02-28
€297,549
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
75/100 · Laskussa
60.4 %2025-02-28: 72.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Laskussa
1.74x2025-02-28: 2.27x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Laskussa
-2.2 %2025-02-28: 7.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste72.0 %60.4 %
Maksuvalmius2.27x1.74x
Liikevoitto-%7.8 %-2.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2876836-1
ALV-tunnusFI28768361
EU-tunnusFIFPRO.2876836-1
KuntaKouvola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMimosan Aito Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
42 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika137 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1860/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-28 18.4760/100 · v0.14
B3 → B1 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1548/100 · v0.14
B2 → B3 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mimosan Aito Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.