Yritysprofiili

MIN Beverages Oy

MIN Beverages Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-01. Toimiala on alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €327,897 ja liikevoitto €96,823.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3220276-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3220276-6
Toimiala
Alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-08-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-06-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nuottakuninkaantie 7 F, 02230, Espoo

Verkkosivu: https://www.minlongdrink.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä MIN Beverages Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MIN Beverages Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-08-01. Toimiala on alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €327,897 ja liikevoitto €96,823. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €327,897 sekä tilikauden tulokseksi €79,385. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.9%, liikevoittoprosentti +29.5% ja omavaraisuusaste +96.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.9%
Liikevoittoprosentti29.5%
Omavaraisuusaste96.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€49,794Edellinen: €42,697
Rahat ja pankkisaamiset€169,569Edellinen: €135,303
Edellisten tilikausien voitto/tappio€158,656Edellinen: €97,628
Oma pääoma€238,041Edellinen: €172,452
Velat€9,687Edellinen: €14,775
Vaihtuvat vastaavat€246,868Edellinen: €187,227
Current liabilities€9,687Edellinen: €14,775
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€256,467
2023-08-31
€266,864
2024-08-31
€327,897
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€84,936
2023-08-31
€98,452
2024-08-31
€96,823
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€67,335
2023-08-31
€74,824
2024-08-31
€79,385
2025-08-31
Varat -kehitys3 kautta
€121,558
2023-08-31
€187,227
2024-08-31
€247,728
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
96.1 %2024-08-31: 92.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
22.65x2024-08-31: 12.05x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
29.5 %2024-08-31: 36.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-08-312024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste92.7 %92.1 %96.1 %
Maksuvalmius12.97x12.05x22.65x
Liikevoitto-%33.1 %36.9 %29.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3220276-6
ALV-tunnusFI32202766
EU-tunnusFIFPRO.3220276-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-08-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-08-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMIN Beverages Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
354 verrokkia
Omavaraisuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 20.1878/100 · v0.14
B3 → A3 · +34 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
13/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MIN Beverages Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.