Yritysprofiili

MISMO OY

MISMO OY:n kotipaikka on Raisio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-02-03. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,139,633 ja liikevoitto €26,448.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1073164-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1073164-0
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Raisio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-01-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sammalkallionkatu 16 O, 21200, Raisio

Verkkosivu: https://www.mismo.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä MISMO OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MISMO OY:n sijaintipaikkakunta on Raisio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-02-03. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,139,633 ja liikevoitto €26,448. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,139,633 sekä tilikauden tulokseksi €3,468. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.4%, liikevoittoprosentti +2.3% ja omavaraisuusaste +13.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.4%
Liikevoittoprosentti2.3%
Omavaraisuusaste13.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€81Edellinen: €9,238
Inventory€267,340Edellinen: €214,180
Rahat ja pankkisaamiset€27,933Edellinen: €59,020
Advances received€116,277Edellinen: €85,740
Edellisten tilikausien voitto/tappio€59,122Edellinen: €90,250
Oma pääoma€70,590Edellinen: €67,122
Velat€474,317Edellinen: €575,179
Vaihtuvat vastaavat€373,617Edellinen: €386,852
Current liabilities€400,003Edellinen: €398,454
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,568,795
2024-12-31
€1,139,633
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€9,693
2024-12-31
€26,448
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€31,128
2024-12-31
€3,468
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€642,301
2024-12-31
€544,907
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Nousussa
16.5 %2024-12-31: 12.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
25/100 · Nousussa
0.74x2024-12-31: 0.69x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Nousussa
2.3 %2024-12-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste12.1 %16.5 %
Maksuvalmius0.69x0.74x
Liikevoitto-%-0.6 %2.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1073164-0
ALV-tunnusFI10731640
EU-tunnusFIFPRO.1073164-0
KuntaRaisio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-01-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-03-10Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMISMO OY
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
99 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika169 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-02 02.5853/100 · v0.14
B1 → B2 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MISMO OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.