Yritysprofiili

MK Clinic Oy

MK Clinic Oy:n kotipaikka on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-11-14. Toimiala on kauneudenhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €163,939 ja liikevoitto €12,287.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2790447-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2790447-2
Toimiala
Kauneudenhoitopalvelut
Kunta
Kajaani
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-11-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-10-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Välikatu 1, 87100, Kajaani

Puhelin: +358505561612Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://mkclinic.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/mkclinic_Lähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/MK-Clinic-956157657747190Lähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kanerva Marianne EmiliaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä MK Clinic Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MK Clinic Oy:n sijaintipaikkakunta on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-11-14. Toimiala on kauneudenhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €163,939 ja liikevoitto €12,287. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €163,939 sekä tilikauden tulokseksi €9,352. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.4%, liikevoittoprosentti +7.3% ja omavaraisuusaste +55.2%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Kauneudenhoitopalvelut. Lisäksi yritys voi maahantuoda, myydä ja edustaa kauneudenhoitoalan tuotteita ja omistaa ja hallita kiinteää omaisuutta ja arvopapereita.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.4%
Liikevoittoprosentti7.3%
Omavaraisuusaste55.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€37,466Edellinen: €15,678
Inventory€31,496Edellinen: €24,525
Rahat ja pankkisaamiset€35,887Edellinen: €29,642
Advances received€40,192Edellinen: €19,137
Edellisten tilikausien voitto/tappio€19,585Edellinen: €9,229
Tulos ennen veroja€11,792Edellinen: €27,642
Oma pääoma€31,436Edellinen: €37,085
Velat€65,623Edellinen: €41,523
Vaihtuvat vastaavat€89,476Edellinen: €70,282
Current liabilities€65,623Edellinen: €41,523
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€165,652
2021-12-31
€169,160
2022-12-31
€200,751
2023-12-31
€203,355
2024-12-31
€163,939
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€11,232
2021-12-31
€17,687
2022-12-31
-€16,213
2023-12-31
€27,683
2024-12-31
€12,287
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€7,591
2021-12-31
€13,259
2022-12-31
-€16,496
2023-12-31
€25,355
2024-12-31
€9,352
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€57,118
2021-12-31
€65,117
2022-12-31
€48,826
2023-12-31
€78,608
2024-12-31
€97,060
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
69/100 · Nousussa
55.2 %2024-12-31: 46.8 %
MaksuvalmiusHyvä
74/100 · Nousussa
2.23x2024-12-31: 1.10x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Laskussa
7.3 %2024-12-31: 13.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste36.2 %49.2 %28.0 %46.8 %55.2 %
Maksuvalmius1.00x0.82x0.69x1.10x2.23x
Liikevoitto-%6.6 %10.7 %-8.0 %13.8 %7.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2790447-2
ALV-tunnusFI27904472
EU-tunnusFIFPRO.2790447-2
KuntaKajaani
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-11-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-11-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kanerva Marianne EmiliaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Kanerva Marianne EmiliaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kanerva Anne-MariVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMK Clinic Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
177 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika241 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika241 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 05.5973/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MK Clinic Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.