Yritysprofiili

MO Dental Oy

MO Dental Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-07-14. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-09-30 liikevaihto oli €184,482 ja liikevoitto €25,706.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3287845-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3287845-9
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-07-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-05-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Huovarinkatu 3 A 1, 33270, Tampere

Tietoa yrityksestä MO Dental Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MO Dental Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-07-14. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-09-30 liikevaihto oli €184,482 ja liikevoitto €25,706. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €184,482 sekä tilikauden tulokseksi €20,550. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.1%, liikevoittoprosentti +13.9% ja omavaraisuusaste +70.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.1%
Liikevoittoprosentti13.9%
Omavaraisuusaste70.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€61,108Edellinen: €51,780
Edellisten tilikausien voitto/tappio€22,151Edellinen: €6,440
Oma pääoma€43,701Edellinen: €36,151
Velat€18,306Edellinen: €20,259
Vaihtuvat vastaavat€62,007Edellinen: €56,410
Current liabilities€18,306Edellinen: €20,259
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€22,067
2024-09-30
€184,732
2025-09-30
€184,482
2026-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€6,607
2024-09-30
€35,986
2025-09-30
€25,706
2026-09-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€6,607
2024-09-30
€28,711
2025-09-30
€20,550
2026-09-30
Varat -kehitys3 kautta
€22,774
2024-09-30
€56,410
2025-09-30
€62,007
2026-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Nousussa
70.5 %2025-09-30: 64.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.34x2025-09-30: 2.56x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Laskussa
13.9 %2025-09-30: 19.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-302026-09-30
Omavaraisuusaste32.7 %64.1 %70.5 %
Maksuvalmius1.33x2.56x3.34x
Liikevoitto-%29.9 %19.5 %13.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3287845-9
EU-tunnusFIFPRO.3287845-9
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-05-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-07-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-07-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväMO Dental Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-11-01
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
48 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika29 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A2
2026-11-0180/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-31 00.0380/100 · v0.15
A2 → A2 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-09-30).
A2
2026-10-1787/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-04 04.3287/100 · v0.14
B1 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-09-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MO Dental Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.