Yritysprofiili

Morasma Oy

Morasma Oy:n kotipaikka on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-11-18. Toimiala on lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-06-30 liikevaihto oli €11,035 ja liikevoitto €1,150.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0683518-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0683518-0
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa
Kunta
Tuusula
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-11-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-01-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäyräojantie 113, 04380, Tuusula

Verkkosivu: https://www.rukanelio.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Morasma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Morasma Oy:n sijaintipaikkakunta on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-11-18. Toimiala on lyhytaikainen majoitus huoneistoissa ja huoneissa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-06-30 liikevaihto oli €11,035 ja liikevoitto €1,150. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €11,035 sekä tilikauden tulokseksi €920. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -41.8%, liikevoittoprosentti +10.4% ja omavaraisuusaste +82.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-41.8%
Liikevoittoprosentti10.4%
Omavaraisuusaste82.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,943Edellinen: €11,071
Rahat ja pankkisaamiset€21,515Edellinen: €16,162
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,919Edellinen: €12,227
Oma pääoma€21,248Edellinen: €20,328
Velat€4,655Edellinen: €2,748
Vaihtuvat vastaavat€25,903Edellinen: €23,076
Current liabilities€4,655Edellinen: €2,748
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€18,975
2023-06-30
€11,035
2024-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€308
2023-06-30
€1,150
2024-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€308
2023-06-30
€920
2024-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€23,076
2023-06-30
€25,903
2024-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
82.0 %2023-06-30: 88.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.62x2023-06-30: 5.88x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
6.1 %2023-06-30: -1.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-06-302024-06-30
Omavaraisuusaste88.1 %82.0 %
Maksuvalmius5.88x4.62x
Liikevoitto-%-1.0 %6.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0683518-0
ALV-tunnusFI06835180
EU-tunnusFIFPRO.0683518-0
KuntaTuusula
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-11-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-01-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMorasma Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
144 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika151 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-26 05.4072/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
13.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-06-30.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
13.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Morasma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.