Yritysprofiili

MOS Autohuolto Oy

MOS Autohuolto Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-24. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €408,539 ja liikevoitto €23,785.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3147314-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3147314-2
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rengastie 2 B, 60120, Seinäjoki

Postiosoite: Bramsintie 215, 66820, Komossa

Tietoa yrityksestä MOS Autohuolto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MOS Autohuolto Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-24. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €408,539 ja liikevoitto €23,785. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €408,539 sekä tilikauden tulokseksi €21,126. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.2%, liikevoittoprosentti +5.8% ja omavaraisuusaste +0.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.2%
Liikevoittoprosentti5.8%
Omavaraisuusaste0.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€101Edellinen: €2,478
Inventory€10,035Edellinen: €10,130
Rahat ja pankkisaamiset€35,031Edellinen: €57,708
Advances received€25Edellinen: €25
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€21,108Edellinen: -€21,501
Oma pääoma€18Edellinen: €892
Velat€71,754Edellinen: €94,814
Vaihtuvat vastaavat€62,892Edellinen: €83,866
Current liabilities€55,457Edellinen: €57,399
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€374,242
2022-12-31
€408,539
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,989
2022-12-31
€23,785
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€393
2022-12-31
€21,126
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€95,706
2022-12-31
€71,772
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
0.0 %2022-12-31: 0.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Laskussa
0.81x2022-12-31: 1.18x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
5.8 %2022-12-31: 0.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste0.9 %0.0 %
Maksuvalmius1.18x0.81x
Liikevoitto-%0.8 %5.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3147314-2
ALV-tunnusFI31473142
EU-tunnusFIFPRO.3147314-2
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-07-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMOS Autohuolto Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
55 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1851/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-25 22.1851/100 · v0.14
B1 → B2 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-09.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MOS Autohuolto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.