Yritysprofiili

MOT Group Oy

MOT Group Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-09-03. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €42,954 ja liikevoitto €34,353.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2635070-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2635070-3
Toimiala
Arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-09-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-08-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jussilankatu 4, 15680, Lahti

Puhelin: +358405331118Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tapola Tomi AntonToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä MOT Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MOT Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-09-03. Toimiala on arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €42,954 ja liikevoitto €34,353. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,954 sekä tilikauden tulokseksi €34,178. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4672.7%, liikevoittoprosentti +80.0% ja omavaraisuusaste -2254.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on teknisten laitteiden ja järjestelmien maahantuonti, myynti, asennus ja huolto.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4672.7%
Liikevoittoprosentti80.0%
Omavaraisuusaste-2254.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,305Edellinen: €26
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€177,527Edellinen: -€177,163
Tulos ennen veroja€34,178Edellinen: -€363
Oma pääoma-€140,849Edellinen: -€175,027
Velat€147,097Edellinen: €175,053
Vaihtuvat vastaavat€6,248Edellinen: €26
Current liabilities€147,097Edellinen: €175,053
Henkilöstö1Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€800
2022-12-31
€500
2023-12-31
€900
2024-12-31
€42,954
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€25
2022-12-31
€446
2023-12-31
-€77
2024-12-31
€34,353
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€24
2022-12-31
€24
2023-12-31
-€364
2024-12-31
€34,178
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€170,873
2022-12-31
€509
2023-12-31
€26
2024-12-31
€6,248
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-2254.4 %2024-12-31: -674478.0 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.03x2024-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
80.0 %2024-12-31: -8.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-2.5 %-34323.7 %-674478.0 %-2254.4 %
Maksuvalmius--0.00x0.03x
Liikevoitto-%3.1 %89.3 %-8.5 %80.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2635070-3
ALV-tunnusFI26350703
EU-tunnusFIFPRO.2635070-3
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-08-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-09-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-09-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2025-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Tapola Tomi AntonToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tapola Olli AntonPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Kahila Miikka Ville SamuliVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tapola Tomi AntonHallituksen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 74%
Juha NenonenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiMOT Group Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Kannattavuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-10-15 00.5239/100 · v0.14
C → C
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1539/100 · v0.14
C → C
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vaihteleva
C
2026-09-1439/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
88/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitKoholla
20/100

Viimeisen 6 kuukauden vakavuuskartoitettu rekisterisignaali vaatii huomiota.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MOT Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.