Yritysprofiili

MP-Kylmä Oy

MP-Kylmä Oy:n kotipaikka on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-18. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €457,721 ja liikevoitto €22,715.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2396162-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2396162-1
Toimiala
Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Kunta
Varkaus
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-03-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-03-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lavakuja 1, 78310, Varkaus

Tietoa yrityksestä MP-Kylmä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MP-Kylmä Oy:n sijaintipaikkakunta on Varkaus. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-18. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €457,721 ja liikevoitto €22,715. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €457,721 sekä tilikauden tulokseksi €13,582. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.0%, liikevoittoprosentti +5.0% ja omavaraisuusaste +64.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.0%
Liikevoittoprosentti5.0%
Omavaraisuusaste64.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€18,792Edellinen: €8,035
Rahat ja pankkisaamiset€155,107Edellinen: €188,420
Edellisten tilikausien voitto/tappio€183,183Edellinen: €186,615
Oma pääoma€206,765Edellinen: €208,538
Velat€112,556Edellinen: €137,898
Vaihtuvat vastaavat€259,307Edellinen: €268,518
Current liabilities€43,142Edellinen: €47,503
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€810,458
2024-01-31
€436,079
2025-01-31
€457,721
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€93,387
2024-01-31
€12,048
2025-01-31
€22,715
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€65,670
2024-01-31
€11,923
2025-01-31
€13,582
2026-01-31
Varat -kehitys3 kautta
€395,667
2024-01-31
€346,435
2025-01-31
€319,321
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Nousussa
64.8 %2025-01-31: 60.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.03x2025-01-31: 4.14x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
5.0 %2025-01-31: 2.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste52.7 %60.2 %64.8 %
Maksuvalmius4.49x4.14x4.03x
Liikevoitto-%11.5 %2.8 %5.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2396162-1
ALV-tunnusFI23961621
EU-tunnusFIFPRO.2396162-1
KuntaVarkaus
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-03-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2011-03-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-03-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-03-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-03-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMP-Kylmä Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
482 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-01 01.2679/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
90/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MP-Kylmä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.