Yritysprofiili

MP-Rakenne Oy

MP-Rakenne Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €420,030 ja liikevoitto €35,369.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3362948-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3362948-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnankatu 9 B 54, 20100, Turku

Tietoa yrityksestä MP-Rakenne Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MP-Rakenne Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €420,030 ja liikevoitto €35,369. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €420,030 sekä tilikauden tulokseksi €25,435. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +141.0%, liikevoittoprosentti +8.4% ja omavaraisuusaste +19.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys141.0%
Liikevoittoprosentti8.4%
Omavaraisuusaste19.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€210,000Edellinen: €152,140
Rahat ja pankkisaamiset€40Edellinen: €839
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,867Edellinen: €0
Oma pääoma€40,302Edellinen: €14,867
Velat€170,514Edellinen: €138,112
Vaihtuvat vastaavat€210,816Edellinen: €152,979
Current liabilities€170,514Edellinen: €138,112
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€174,260
2024-10-31
€420,030
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€18,666
2024-10-31
€35,369
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,867
2024-10-31
€25,435
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€152,979
2024-10-31
€210,816
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Nousussa
19.1 %2024-10-31: 9.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Nousussa
1.23x2024-10-31: 1.11x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Laskussa
8.4 %2024-10-31: 10.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste9.7 %19.1 %
Maksuvalmius1.11x1.23x
Liikevoitto-%10.7 %8.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3362948-9
ALV-tunnusFI33629489
EU-tunnusFIFPRO.3362948-9
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-09-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMP-Rakenne Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
236 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika44 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-01 13.1157/100 · v0.14
C → B2 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1538/100 · v0.14
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MP-Rakenne Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.