Yritysprofiili

MP-Tahkosähkö Oy

MP-Tahkosähkö Oy:n kotipaikka on Pajulahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-07-17. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €62,424 ja liikevoitto €14,166.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1472592-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1472592-6
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Pajulahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-07-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-06-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KORTTEISENMÄENTIE 132, 73360, Pajulahti

Tietoa yrityksestä MP-Tahkosähkö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MP-Tahkosähkö Oy:n sijaintipaikkakunta on Pajulahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-07-17. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €62,424 ja liikevoitto €14,166. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €62,424 sekä tilikauden tulokseksi €6,437. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +68.7%, liikevoittoprosentti +22.7% ja omavaraisuusaste -76.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys68.7%
Liikevoittoprosentti22.7%
Omavaraisuusaste-76.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€39,690Edellinen: €42,905
Inventory€43,862Edellinen: €31,536
Rahat ja pankkisaamiset€8,795Edellinen: €2,799
Advances received€0Edellinen: €949
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€178,624Edellinen: -€181,408
Oma pääoma-€128,549Edellinen: -€134,987
Velat€297,383Edellinen: €286,431
Vaihtuvat vastaavat€54,446Edellinen: €36,028
Current liabilities€25,218Edellinen: €24,237
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€37,012
2025-04-30
€62,424
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,563
2025-04-30
€14,166
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,784
2025-04-30
€6,437
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€151,444
2025-04-30
€168,833
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-76.1 %2025-04-30: -89.7 %
MaksuvalmiusHyvä
70/100 · Nousussa
2.09x2025-04-30: 1.42x
Liikevoitto-%Hyvä
85/100 · Laskussa
13.9 %2025-04-30: 17.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste-89.7 %-76.1 %
Maksuvalmius1.42x2.09x
Liikevoitto-%17.0 %13.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1472592-6
ALV-tunnusFI14725926
EU-tunnusFIFPRO.1472592-6
KuntaPajulahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-06-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1998-06-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1998-06-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1998-07-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-03-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMP-Tahkosähkö Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
103 verrokkia
Omavaraisuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika33 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika39 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-24 02.1458/100 · v0.14
B1 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MP-Tahkosähkö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.