Yritysprofiili

Mustalux Oy

Mustalux Oy:n kotipaikka on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-04. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,215,838 ja liikevoitto €57,706.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3283190-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3283190-9
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Hämeenlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-05-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-04-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Postiosoite: PL 13, 13101, Hämeenlinna

Verkkosivu: https://www.mustalux.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Mustalux Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mustalux Oy:n sijaintipaikkakunta on Hämeenlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-04. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,215,838 ja liikevoitto €57,706. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,215,838 sekä tilikauden tulokseksi €15,300. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +67.6%, liikevoittoprosentti +4.7% ja omavaraisuusaste +33.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys67.6%
Liikevoittoprosentti4.7%
Omavaraisuusaste33.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,070Edellinen: €7,080
Rahat ja pankkisaamiset€15,297Edellinen: €9,615
Edellisten tilikausien voitto/tappio€64,211Edellinen: €32,507
Oma pääoma€134,511Edellinen: €119,211
Velat€273,174Edellinen: €153,153
Vaihtuvat vastaavat€362,648Edellinen: €256,355
Current liabilities€164,016Edellinen: €90,021
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€725,285
2024-09-30
€1,215,838
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€49,709
2024-09-30
€57,706
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€31,704
2024-09-30
€15,300
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€272,364
2024-09-30
€407,684
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Laskussa
33.0 %2024-09-30: 43.8 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.09x2024-09-30: 0.11x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.7 %2024-09-30: 6.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-12-31
Omavaraisuusaste43.8 %33.0 %
Maksuvalmius0.11x0.09x
Liikevoitto-%6.8 %4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3283190-9
ALV-tunnusFI32831909
EU-tunnusFIFPRO.3283190-9
KuntaHämeenlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-04-21Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-05-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaMustalux Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
712 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-29 15.3361/100 · v0.14
B3 → B1 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mustalux Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.