Yritysprofiili

Mustat Autot Oy

Mustat Autot Oy:n kotipaikka on Iittala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-05-03. Toimiala on tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €195,905 ja liikevoitto €13,238.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2402811-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2402811-2
Toimiala
Tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Iittala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-05-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-04-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kutilantie 190, 14500, Iittala

Puhelin: +358405469783Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.mustatautot.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Alarto Veli-Matti KaleviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Mustat Autot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mustat Autot Oy:n sijaintipaikkakunta on Iittala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-05-03. Toimiala on tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €195,905 ja liikevoitto €13,238. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €195,905 sekä tilikauden tulokseksi €1,600. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +79.4%, liikevoittoprosentti +6.8% ja omavaraisuusaste +3.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Iittalan Linjaliikenne

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on henkilöliikenne, matkojen järjestäminen ja viihdetuotanto, sekä kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys79.4%
Liikevoittoprosentti6.8%
Omavaraisuusaste3.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€19,313Edellinen: €43,979
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,793Edellinen: €2,700
Tulos ennen veroja€1,965Edellinen: €1,092
Oma pääoma€7,892Edellinen: €6,293
Velat€216,038Edellinen: €166,243
Vaihtuvat vastaavat€27,032Edellinen: €49,679
Current liabilities€54,113Edellinen: €43,951
Henkilöstö2Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€24,053
2021-06-30
€49,759
2022-06-30
€58,803
2023-06-30
€109,173
2024-06-30
€195,905
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€4,143
2021-06-30
€18,262
2022-06-30
€138
2023-06-30
€8,316
2024-06-30
€13,238
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€2,894
2021-06-30
€17,563
2022-06-30
-€535
2023-06-30
€1,092
2024-06-30
€1,600
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€35,193
2021-06-30
€29,855
2022-06-30
€28,296
2023-06-30
€172,536
2024-06-30
€223,930
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
3.5 %2024-06-30: 3.6 %
MaksuvalmiusHeikko
12/100 · Laskussa
0.36x2024-06-30: 1.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
67/100 · Laskussa
6.8 %2024-06-30: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-12-31
Omavaraisuusaste-33.6 %19.2 %18.4 %3.6 %3.5 %
Maksuvalmius----0.36x
Liikevoitto-%17.2 %35.3 %0.2 %7.6 %6.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2402811-2
ALV-tunnusFI24028112
EU-tunnusFIFPRO.2402811-2
KuntaIittala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-05-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2011-05-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Alarto Veli-Matti KaleviToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Alarto Veli-Matti KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Virtanen Paula HenriinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMustat Autot Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1752/100 · v0.15
B3 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-16 01.0349/100 · v0.14
B1 → B3 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mustat Autot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.