Yritysprofiili

Mustion Teräs Oy

Mustion Teräs Oy:n kotipaikka on Mustio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-03-17. Toimiala on metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €847,102 ja liikevoitto -€32,625.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1528065-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1528065-8
Toimiala
Metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Mustio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-04-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuusiantie 40 A 1, 10360, Mustio

Tietoa yrityksestä Mustion Teräs Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mustion Teräs Oy:n sijaintipaikkakunta on Mustio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-03-17. Toimiala on metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €847,102 ja liikevoitto -€32,625. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €847,102 sekä tilikauden tulokseksi -€26,983. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.8%, liikevoittoprosentti -3.9% ja omavaraisuusaste +66.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.8%
Liikevoittoprosentti-3.9%
Omavaraisuusaste66.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€213,642Edellinen: €222,406
Rahat ja pankkisaamiset€9,653Edellinen: €31,246
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€34,920Edellinen: €12,223
Oma pääoma€294,924Edellinen: €351,839
Velat€151,541Edellinen: €100,526
Vaihtuvat vastaavat€362,812Edellinen: €349,272
Current liabilities€136,101Edellinen: €100,526
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€778,422
2024-12-31
€847,102
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€44,168
2024-12-31
-€32,625
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€47,142
2024-12-31
-€26,983
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€452,365
2024-12-31
€446,465
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Laskussa
66.1 %2024-12-31: 77.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
55/100 · Laskussa
1.64x2024-12-31: 2.52x
Liikevoitto-%Heikko
40/100 · Nousussa
-3.9 %2024-12-31: -5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste77.8 %66.1 %
Maksuvalmius2.52x1.64x
Liikevoitto-%-5.7 %-3.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1528065-8
ALV-tunnusFI15280658
EU-tunnusFIFPRO.1528065-8
KuntaMustio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-03-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-03-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-04-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMustion Teräs Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
119 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika173 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1771/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-04 21.1471/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 27 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-06-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mustion Teräs Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.