Yritysprofiili

Mutci Oy

Mutci Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-26. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3346443-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3346443-4
Toimiala
Holdingyhtiöiden toiminta
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-02-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Santaradantie 10, 01370, Vantaa

Henkilöt ja päätöksentekijät

Peltonen Mika TapioPuheenjohtaja
Aarne Tomi RikhardVarsinainen jäsen
Aarne Mirva AnnukkaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Mutci Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Mutci Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-26. Toimiala on holdingyhtiöiden toiminta. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti ei saatavilla ja omavaraisuusaste +99.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on osakkeiden ja muiden arvopaperien sekä kiinteistöjen omistaminen ja hallinnointi. Yhtiö voi käydä kauppaa osakkeilla, kiinteistöillä ja muilla arvopapereilla sekä toimia sijoitus-, kehitys- ja rahoitusyhtiönä, sekä harjoittaa vuokraustoimintaa. Lisäksi yhtiön toimialaan kuuluu tytäryhtiöiden toimintaan ja hallinnointiin liittyvä konsultointi, ja yhtiö voi harjoittaa tietotekniikka-, puheviestintä- ja tietoliikennepalveluiden, -järjestelmien ja -tuotteiden sekä toimistojärjestelmien ja -tarvikkeiden vähittäiskauppaa, asennusta, ylläpitoa, koulutusta ja konsultointia.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Omavaraisuusaste99.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€15,492Edellinen: €113,071
Edellisten tilikausien voitto/tappio€144,572Edellinen: €134,636
Tulos ennen veroja€171,115Edellinen: €90,657
Oma pääoma€1,123,199Edellinen: €1,035,193
Velat€2,872Edellinen: €737
Vaihtuvat vastaavat€15,492Edellinen: €113,071
Current liabilities€2,872Edellinen: €737
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€508
2023-10-31
-€1,277
2024-10-31
-€1,253
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€199,492
2023-10-31
€90,657
2024-10-31
€168,727
2025-10-31
Varat -kehitys3 kautta
€1,009,592
2023-10-31
€1,035,930
2024-10-31
€1,126,071
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.7 %2024-10-31: 99.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.39x2024-10-31: 153.44x
Liikevoitto-%Ei arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-10-31: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-10-312024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste100.0 %99.9 %99.7 %
Maksuvalmius-153.44x5.39x
Liikevoitto-%---

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3346443-4
EU-tunnusFIFPRO.3346443-4
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-03-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Peltonen Mika TapioPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Aarne Tomi RikhardVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Aarne Mirva AnnukkaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ripatti Heikki IlmariTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMutci Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika53 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika62 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-09-15 20.3572/100 · v0.14
B2 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Näytön laatu: Rajallinen talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitus
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Mutci Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.