Yritysprofiili

Muuraus Huttunen Oy

Muuraus Huttunen Oy:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-02-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €113,949 ja liikevoitto -€34,036.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2174036-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2174036-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-02-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-02-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Terveystie 27 D 33, 15870, Hollola

Puhelin: +358400878959Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.muuraushuttunen.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Huttunen Mika PetteriPuheenjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Muuraus Huttunen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Muuraus Huttunen Oy:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-02-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €113,949 ja liikevoitto -€34,036. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €113,949 sekä tilikauden tulokseksi -€33,035. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -35.1%, liikevoittoprosentti -29.9% ja omavaraisuusaste +75.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on yleiset talonrakennustyöt, muuraus ja rappaus.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-35.1%
Liikevoittoprosentti-29.9%
Omavaraisuusaste75.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€66,063Edellinen: €75,131
Edellisten tilikausien voitto/tappio€99,553Edellinen: €90,903
Oma pääoma€69,018Edellinen: €102,053
Velat€22,646Edellinen: €28,123
Vaihtuvat vastaavat€86,182Edellinen: €122,867
Current liabilities€22,646Edellinen: €28,123
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€73,906
2021-12-31
€155,094
2022-12-31
€147,159
2023-12-31
€175,487
2024-12-31
€113,949
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€54,761
2021-12-31
-€27,743
2022-12-31
-€9,574
2023-12-31
€9,867
2024-12-31
-€34,036
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€54,953
2021-12-31
-€27,928
2022-12-31
-€9,867
2023-12-31
€8,650
2024-12-31
-€33,035
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€167,946
2021-12-31
€152,484
2022-12-31
€130,705
2023-12-31
€130,176
2024-12-31
€91,664
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Laskussa
75.3 %2024-12-31: 78.4 %
MaksuvalmiusHyvä
97/100 · Nousussa
2.92x2024-12-31: 2.67x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-29.9 %2024-12-31: 5.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste87.9 %77.7 %71.5 %78.4 %75.3 %
Maksuvalmius---2.67x2.92x
Liikevoitto-%-74.1 %-17.9 %-6.5 %5.6 %-29.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2174036-6
ALV-tunnusFI21740366
EU-tunnusFIFPRO.2174036-6
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-02-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Huttunen Mika PetteriPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Munsterhjelm Marko AnteroVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaMuuraus Huttunen Oy
Luokitus laskiA3 → B3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika156 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-17 03.2349/100 · v0.14
A3 → B3 · -24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1373/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Muuraus Huttunen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.