Yritysprofiili

MVC-Projektit Oy

MVC-Projektit Oy:n kotipaikka on Naantali. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-10-25. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €14,387 ja liikevoitto -€26,898.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2577083-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2577083-7
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Naantali
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-10-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-10-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KRISTIINANKATU 22, 21100, Naantali

Puhelin: +358409004715Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://mvc-projektit.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Väkeväinen Markku OlaviVarsinainen jäsen
Vänttinen Lasse SakariTilintarkastaja
Hietakari Tuula MaaritOikeutettu nimenkirjoittaja

Tietoa yrityksestä MVC-Projektit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MVC-Projektit Oy:n sijaintipaikkakunta on Naantali. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-10-25. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €14,387 ja liikevoitto -€26,898. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €14,387 sekä tilikauden tulokseksi -€26,886. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -62.9%, liikevoittoprosentti -187.0% ja omavaraisuusaste +98.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-62.9%
Liikevoittoprosentti-187.0%
Omavaraisuusaste98.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,997Edellinen: €0
Inventory€10,893Edellinen: €21,186
Rahat ja pankkisaamiset€31,881Edellinen: €39,159
Edellisten tilikausien voitto/tappio€74,381Edellinen: €98,910
Oma pääoma€49,995Edellinen: €82,781
Velat€679Edellinen: €780
Vaihtuvat vastaavat€50,674Edellinen: €82,159
Current liabilities€679Edellinen: €780
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€426,134
2020-12-31
€212,283
2021-12-31
€81,056
2023-12-31
€38,742
2024-12-31
€14,387
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€27,140
2020-12-31
-€35,246
2023-12-31
-€18,867
2024-12-31
-€26,898
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€22,217
2020-12-31
-€49,663
2021-12-31
-€20,295
2023-12-31
-€18,629
2024-12-31
-€26,886
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€286,363
2020-12-31
€209,625
2021-12-31
€116,828
2023-12-31
€83,561
2024-12-31
€50,674
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.7 %2024-12-31: 99.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
62.99x2024-12-31: 77.35x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-138.8 %2024-12-31: -48.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.3 %92.3 %94.3 %99.1 %98.7 %
Maksuvalmius---77.35x62.99x
Liikevoitto-%6.4 %--43.5 %-48.7 %-138.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2577083-7
ALV-tunnusFI25770837
EU-tunnusFIFPRO.2577083-7
KuntaNaantali
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-10-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-10-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-10-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Väkeväinen Markku OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Vänttinen Lasse SakariTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hietakari Tuula MaaritOikeutettu nimenkirjoittajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Tuula HietakariHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväMVC-Projektit Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
88 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-16 16.3158/100 · v0.14
B2 → B2 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MVC-Projektit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.