Yritysprofiili

N. Fransman Oy

N. Fransman Oy:n kotipaikka on Anttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-10-27. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €116,324 ja liikevoitto €20,190.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2790477-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2790477-1
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Anttila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-10-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-10-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Skogsbodantie 11, 07130, Anttila

Tietoa yrityksestä N. Fransman Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

N. Fransman Oy:n sijaintipaikkakunta on Anttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-10-27. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €116,324 ja liikevoitto €20,190. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €116,324 sekä tilikauden tulokseksi €8,340. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -28.8%, liikevoittoprosentti +17.4% ja omavaraisuusaste +34.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-28.8%
Liikevoittoprosentti17.4%
Omavaraisuusaste34.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,841
Rahat ja pankkisaamiset€1,303Edellinen: €29,657
Edellisten tilikausien voitto/tappio€21,912Edellinen: €16,760
Oma pääoma€32,752Edellinen: €24,412
Velat€62,840Edellinen: €103,081
Vaihtuvat vastaavat€90,215Edellinen: €124,324
Current liabilities€50,687Edellinen: €90,928
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€163,382
2024-12-31
€116,324
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€26,480
2024-12-31
€20,190
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,152
2024-12-31
€8,340
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€127,492
2024-12-31
€95,592
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
43/100 · Nousussa
34.3 %2024-12-31: 19.1 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Laskussa
0.03x2024-12-31: 0.33x
Liikevoitto-%Hyvä
93/100 · Nousussa
17.4 %2024-12-31: 15.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste19.1 %34.3 %
Maksuvalmius0.33x0.03x
Liikevoitto-%15.9 %17.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2790477-1
ALV-tunnusFI27904771
EU-tunnusFIFPRO.2790477-1
KuntaAnttila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-10-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-10-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-11-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2025-04-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaN. Fransman Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
173 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika212 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika171 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-24 11.3265/100 · v0.14
B2 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

N. Fransman Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.