Yritysprofiili

Näköapu Oy

Näköapu Oy on asetettu selvitystilaan 2026-02-18. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €92,639 ja liikevoitto €59,225.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2081855-5SELVITYSTILALunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2081855-5
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-01-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-12-18
Yritystila
SELVITYSTILA
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lastenlinnantie 1 F 74, 00250, Helsinki

Tietoa yrityksestä Näköapu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Näköapu Oy on asetettu selvitystilaan 2026-02-18. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €92,639 ja liikevoitto €59,225. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €92,639 sekä tilikauden tulokseksi €47,382. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.4%, liikevoittoprosentti +63.9% ja omavaraisuusaste +99.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.4%
Liikevoittoprosentti63.9%
Omavaraisuusaste99.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,087Edellinen: €9,087
Rahat ja pankkisaamiset€470,457Edellinen: €466,086
Edellisten tilikausien voitto/tappio€617,868Edellinen: €629,250
Oma pääoma€667,750Edellinen: €674,308
Velat€4,622Edellinen: €710
Vaihtuvat vastaavat€471,533Edellinen: €468,285
Current liabilities€4,622Edellinen: €710
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€92,990
2024-12-31
€92,639
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€53,251
2024-12-31
€59,225
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€42,558
2024-12-31
€47,382
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€675,018
2024-12-31
€672,372
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.3 %2024-12-31: 99.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
101.78x2024-12-31: 656.26x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
58.2 %2024-12-31: 52.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.9 %99.3 %
Maksuvalmius656.26x101.78x
Liikevoitto-%52.2 %58.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaSELVITYSTILA
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2081855-5
EU-tunnusFIFPRO.2081855-5
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-12-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-01-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-01-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiNäköapu Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika24 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika23 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Vakava rekisteritapahtuma 6–12 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-09-16 21.0229/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-09-1429/100 · v0.14
D → D
D
2026-09-1429/100 · v0.13
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1329/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-18.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Näköapu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.