Yritysprofiili

Napapiirin Matkamuisto Oy

Napapiirin Matkamuisto Oy:n kotipaikka on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-02-27. Toimiala on muu muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,544 ja liikevoitto €10,728.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3421530-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3421530-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Saarenkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-02-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-01-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kurjenmutka 17, 96900, Saarenkylä

Verkkosivu: https://www.arcticsouvenir.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Napapiirin Matkamuisto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Napapiirin Matkamuisto Oy:n sijaintipaikkakunta on Saarenkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-02-27. Toimiala on muu muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €47,544 ja liikevoitto €10,728. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,544 sekä tilikauden tulokseksi €7,929. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.6%, liikevoittoprosentti +22.6% ja omavaraisuusaste +59.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.6%
Liikevoittoprosentti22.6%
Omavaraisuusaste59.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€16,175Edellinen: €16,409
Rahat ja pankkisaamiset€1,241Edellinen: €519
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,475Edellinen: €0
Oma pääoma€15,904Edellinen: €7,975
Velat€10,936Edellinen: €26,567
Vaihtuvat vastaavat€17,834Edellinen: €23,999
Current liabilities€9,329Edellinen: €22,736
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€42,607
2024-12-31
€47,544
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,669
2024-12-31
€10,728
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,475
2024-12-31
€7,929
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€34,543
2024-12-31
€26,840
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
74/100 · Nousussa
59.3 %2024-12-31: 23.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Nousussa
1.87x2024-12-31: 0.74x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
22.6 %2024-12-31: 18.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste23.1 %59.3 %
Maksuvalmius0.74x1.87x
Liikevoitto-%18.0 %22.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3421530-9
ALV-tunnusFI34215309
EU-tunnusFIFPRO.3421530-9
KuntaSaarenkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-02-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-02-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-02-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-02-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväNapapiirin Matkamuisto Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
63 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1772/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-28 02.1472/100 · v0.14
C → A3 · +34 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1538/100 · v0.14
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
40/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Napapiirin Matkamuisto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.