Yritysprofiili

När-Motor OyAb

När-Motor OyAb:n kotipaikka on Närpiö As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-09. Toimiala on sähkölaitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €473,906 ja liikevoitto €6,700.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2216323-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2216323-0
Toimiala
Sähkölaitteiden korjaus ja huolto
Kunta
Närpiö As
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-09-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-09-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Östanåkersvägen 11, 64230, Närpiö As

Verkkosivu: https://www.narmotor.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä När-Motor OyAb

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

När-Motor OyAb:n sijaintipaikkakunta on Närpiö As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-09. Toimiala on sähkölaitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €473,906 ja liikevoitto €6,700. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €473,906 sekä tilikauden tulokseksi €5,401. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.7%, liikevoittoprosentti +1.4% ja omavaraisuusaste +82.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.7%
Liikevoittoprosentti1.4%
Omavaraisuusaste82.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €96
Inventory€179,994Edellinen: €180,216
Rahat ja pankkisaamiset€16,145Edellinen: €15,986
Edellisten tilikausien voitto/tappio€175,521Edellinen: €177,749
Oma pääoma€184,921Edellinen: €188,521
Velat€38,666Edellinen: €37,826
Vaihtuvat vastaavat€219,742Edellinen: €221,219
Current liabilities€38,666Edellinen: €37,826
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€634,278
2022-12-31
€431,902
2023-12-31
€435,812
2024-12-31
€473,906
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€61,769
2022-12-31
€4,347
2023-12-31
€8,444
2024-12-31
€6,700
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€48,529
2022-12-31
€3,543
2023-12-31
€6,772
2024-12-31
€5,401
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€315,789
2022-12-31
€252,789
2023-12-31
€226,347
2024-12-31
€223,588
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
82.7 %2024-12-31: 83.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.07x2024-12-31: 5.19x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.4 %2024-12-31: 1.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.8 %78.2 %83.3 %82.7 %
Maksuvalmius1.98x3.74x5.19x5.07x
Liikevoitto-%9.7 %1.0 %1.9 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2216323-0
ALV-tunnusFI22163230
EU-tunnusFIFPRO.2216323-0
KuntaNärpiö As
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-09-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-09-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväNär-Motor OyAb
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
290 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika143 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A2
2026-10-31 05.0380/100 · v0.15
A3 → A2 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
A3
2026-10-3078/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1878/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-24 02.0378/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
90/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

När-Motor OyAb -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.