Yritysprofiili

Niinikoti Oy

Niinikoti Oy:n kotipaikka on Niinivesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-23. Toimiala on kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,304,339 ja liikevoitto €45,959.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2523258-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2523258-8
Toimiala
Kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut
Kunta
Niinivesi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-01-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-01-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koulupolku 6, 72310, Niinivesi

Tietoa yrityksestä Niinikoti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Niinikoti Oy:n sijaintipaikkakunta on Niinivesi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-23. Toimiala on kehitysvammaisten asumis- ja laitospalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,304,339 ja liikevoitto €45,959. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,304,339 sekä tilikauden tulokseksi €12,190. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +17.5%, liikevoittoprosentti +3.5% ja omavaraisuusaste +32.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys17.5%
Liikevoittoprosentti3.5%
Omavaraisuusaste32.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€23,468Edellinen: €22,967
Rahat ja pankkisaamiset€106,663Edellinen: €134,615
Edellisten tilikausien voitto/tappio€235,588Edellinen: €200,664
Oma pääoma€252,778Edellinen: €260,588
Velat€525,576Edellinen: €304,100
Vaihtuvat vastaavat€235,234Edellinen: €255,474
Current liabilities€330,121Edellinen: €304,100
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,109,947
2024-12-31
€1,304,339
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€135,738
2024-12-31
€45,959
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€54,924
2024-12-31
€12,190
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€564,689
2024-12-31
€778,354
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Laskussa
32.5 %2024-12-31: 46.1 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.32x2024-12-31: 0.44x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
59/100 · Laskussa
3.5 %2024-12-31: 12.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste46.1 %32.5 %
Maksuvalmius0.44x0.32x
Liikevoitto-%12.0 %3.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2523258-8
EU-tunnusFIFPRO.2523258-8
KuntaNiinivesi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-01-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNiinikoti Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika223 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 00.3262/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Niinikoti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.