Yritysprofiili

Nila PS Oy

Nila PS Oy:n kotipaikka on Pälkäne. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-09. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,562 ja liikevoitto -€390.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2889845-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2889845-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Pälkäne
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-02-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-02-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Onkkaalantie 109, 36600, Pälkäne

Verkkosivu: https://www.nilaps.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Nila PS Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nila PS Oy:n sijaintipaikkakunta on Pälkäne. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-02-09. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,562 ja liikevoitto -€390. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €17,562 sekä tilikauden tulokseksi -€390. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -32.8%, liikevoittoprosentti -2.2% ja omavaraisuusaste +95.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-32.8%
Liikevoittoprosentti-2.2%
Omavaraisuusaste95.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,359
Inventory€98Edellinen: €208
Rahat ja pankkisaamiset€16,127Edellinen: €16,344
Edellisten tilikausien voitto/tappio€16,300Edellinen: €14,476
Oma pääoma€18,410Edellinen: €18,800
Velat€807Edellinen: €1,160
Vaihtuvat vastaavat€19,217Edellinen: €19,959
Current liabilities€807Edellinen: €1,160
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€26,153
2024-12-31
€17,562
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,078
2024-12-31
-€390
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,824
2024-12-31
-€390
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€19,959
2024-12-31
€19,217
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.8 %2024-12-31: 94.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
20.12x2024-12-31: 14.27x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Laskussa
-2.2 %2024-12-31: 7.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste94.2 %95.8 %
Maksuvalmius14.27x20.12x
Liikevoitto-%7.5 %-2.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2889845-7
ALV-tunnusFI28898457
EU-tunnusFIFPRO.2889845-7
KuntaPälkäne
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-02-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-02-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-02-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNila PS Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
102 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika52 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-28 07.1666/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nila PS Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.