Yritysprofiili

Nilakkalohi oy

Nilakkalohi oy:n kotipaikka on Tervo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-26. Toimiala on kalanviljely sisävesissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,345,352 ja liikevoitto €203,278.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3008824-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3008824-2
Toimiala
Kalanviljely sisävesissä
Kunta
Tervo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-06-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Huuhtajantie 160, 72210, Tervo

Tietoa yrityksestä Nilakkalohi oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nilakkalohi oy:n sijaintipaikkakunta on Tervo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-26. Toimiala on kalanviljely sisävesissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,345,352 ja liikevoitto €203,278. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,345,352 sekä tilikauden tulokseksi €97,839. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +15.0%, liikevoittoprosentti +15.1% ja omavaraisuusaste +12.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys15.0%
Liikevoittoprosentti15.1%
Omavaraisuusaste12.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€28,098Edellinen: €17,726
Inventory€708,818Edellinen: €670,827
Rahat ja pankkisaamiset€140,768Edellinen: €130,312
Edellisten tilikausien voitto/tappio€216,238Edellinen: €71,220
Oma pääoma€407,078Edellinen: €347,638
Velat€2,859,166Edellinen: €824,743
Vaihtuvat vastaavat€1,236,971Edellinen: €897,938
Current liabilities€489,166Edellinen: €570,576
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,170,169
2024-12-31
€1,345,352
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€281,278
2024-12-31
€203,278
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€183,418
2024-12-31
€97,839
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,172,381
2024-12-31
€3,266,243
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
16/100 · Laskussa
12.5 %2024-12-31: 29.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
58/100 · Nousussa
1.74x2024-12-31: 1.40x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Laskussa
14.8 %2024-12-31: 23.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste29.6 %12.5 %
Maksuvalmius1.40x1.74x
Liikevoitto-%23.7 %14.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3008824-2
ALV-tunnusFI30088242
EU-tunnusFIFPRO.3008824-2
KuntaTervo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-06-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-11-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväNilakkalohi oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
322 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika212 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika224 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-23 08.5259/100 · v0.14
B1 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nilakkalohi oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.