Yritysprofiili

Nofa Oy

Nofa Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-09-20. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €34,845 ja liikevoitto €1,829.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0787209-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0787209-8
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-09-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-03-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kihnu 1 B, 00980, Helsinki

Tietoa yrityksestä Nofa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Nofa Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-09-20. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €34,845 ja liikevoitto €1,829. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2022-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €34,845 sekä tilikauden tulokseksi -€1,010. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -12.2%, liikevoittoprosentti +5.2% ja omavaraisuusaste +29.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2022-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-12.2%
Liikevoittoprosentti5.2%
Omavaraisuusaste29.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,579Edellinen: €4,579
Rahat ja pankkisaamiset€1,648Edellinen: €19,741
Edellisten tilikausien voitto/tappio€28,456Edellinen: €22,571
Oma pääoma€34,173Edellinen: €35,184
Velat€81,405Edellinen: €92,782
Vaihtuvat vastaavat€81,960Edellinen: €87,837
Current liabilities€25,268Edellinen: €13,337
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€39,674
2021-12-31
€34,845
2022-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,433
2021-12-31
€1,829
2022-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,885
2021-12-31
-€1,010
2022-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€127,965
2021-12-31
€115,578
2022-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Nousussa
29.6 %2021-12-31: 27.5 %
MaksuvalmiusHeikko
8/100 · Laskussa
0.25x2021-12-31: 1.82x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.3 %2021-12-31: 21.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-31
Omavaraisuusaste27.5 %29.6 %
Maksuvalmius1.82x0.25x
Liikevoitto-%21.3 %5.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0787209-8
ALV-tunnusFI07872098
EU-tunnusFIFPRO.0787209-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-09-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-03-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaNofa Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika187 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika231 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-18 00.5866/100 · v0.14
A3 → B1 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1477/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1477/100 · v0.13
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Nofa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.